Šildomos grindys: kaip savęs neapriboti?

Šildomos grindys: kaip savęs neapriboti?

calendar_today
visibility 125 Peržiūros
category Kategorijoje: Naudinga

Mažesnės šilumos energijos sąnaudos, tolygus šilumos pasiskirstymas, sveikesnė aplinka – tokius šildomųjų grindų pranašumus įvardija specialistai, sykiu patvirtina, kad ant šildomųjų grindų tinka įvairiausios grindų dangos. Daug svarbiau, kaip šildomosios grindys bus įrengtos: nuo to priklauso galutinis rezultatas, estetinis vaizdas ir komfortas.

Požiūriui pakeisti reikia laiko

Gyvenamosios aplinkos kokybei keliami reikalavimai keičia požiūrį į interjero sprendimus. Pavyzdžiui, įsirengus šildomas grindis, jau seniai nebepakanka vien tik plytelių.

Architektus dažnai pasiekia panašus klausimas: „Ar visos grindų dangos tinkamos naudoti ant šildomų grindų?“ Netgi ne pirmą dešimtmetį ant šildomų grindų klojamų parketlenčių pavyzdys arba pusšimtį metų kaupta skandinavų patirtis ne visais atvejais pakankamas argumentas, kad kone visos populiarios grindų dangos –  parketlentės, laminuotos, vinilo, ar net kamštinės – tinkamos naudoti ant šildomų grindų.

Prekybos tinklo „Geros grindys“ specialistai taip pat neretai užsiima šviečiamąja veikla, potencialius klientus konsultuodami, kaip tinkamai pasirinkti grindų dangą, į ką svarbu atkreipti dėmesį jas įsirengiant ant šildomų grindų.

Viena vertus, kol parketas ar laminatas nenuklojo šildomų grindų, labai svarbu įvertinti, ar būsimos grindų sistemos varža neviršys optimalaus šiluminės varžos koeficiento 0,15 m²K/W. Visą reikiamą informaciją pateikia gamintojai, ją gali suteikti pardavėjai, galiausiai varžos koeficientą nesunkiai galima apsiskaičiuoti patiems.

Kaip tą padaryti? Optimalus šiluminės varžos koeficientas skaičiuojamas sumuojant kiekvieno grindų sistemos sluoksnio varžą. Tarkime, jei ant grindų pakloto klojamos laminuotos grindys ar parketlentės, svarbu susumuoti jųdviejų (pakloto ir grindų) varžą.

sildomos grindys

 

Problema – įrengimo klaidos

Antra vertus, labai svarbu, kad šildomų grindų paviršiaus temperatūra neviršytų gamintojų nurodytų verčių. Paprastai riba siekia 26–29°C, priklausomai nuo dangos. Optimali, komfortiška grindų paviršiaus temperatūra yra apie 23–24°C.

„Geros grindys“ rinkodaros vadovas Andrius Jasiulionis patvirtina – įrengiant pagrindą grindų dangai labai svarbus šeimininkiškas požiūris – privalu laikytis šildymo sistemos įrengimo ir pagrindo įrengimo instrukcijų.

„Geros grindys“ specialistai praktikoje nesyk susidūrė su atvejais, kuomet įsirengę grindis pirkėjai grįžta pas specialistus aiškintis priežasčių, kodėl grindų danga pleišėja, atsiranda tarpų ir pan. Absoliuti dauguma tokių atvejų – netinkamai įrengta šildymo sistema arba atsainiai paruoštas pagrindas grindų dangai.

Mitus paneigia faktai

Planuojančius įsirengti šildomas grindis dažnai pasiekia įvairūs mitai apie esą patalpose  kilsiančias dulkes ar kad šis šildymo būdas netinkamas miegamuosiuose ir vaikų kambariuose. Tyrimai, analizuojantys oro kokybę būstuose, rodo, jog būtent radiatoriai, konvektoriai ar orinis šildymas – potencialus kylančių dulkių šaltinis.

Grindų šildymo atveju šiluma perduodama 50 proc. spinduliavimo būdu (priklauso nuo šildymo ploto ir atstumo iki jo – visas grindų paviršius ir žmogus būna tiesioginiame kontakte) ir 50 proc. konvekcijos būdu (temperatūrų skirtumas tarp šildomo paviršiaus ir oro).

Bandymais nustatyta, kad optimali grindų T yra 24°C – žmogus jaus diskomfortą, kai grindys yra per šaltos (< 19°C) arba per karštos (>26°C). Maksimali grindų T leidžiama grindų šildymo atveju (29°C) yra tik atskirais atvejais, kai reikia dengti didelius šilumos nuostolius (<100W/m2), ir palyginti trumpą laiką (kai lauke yra kritinės temperatūros). Teisingai planuojant / įrengiant / eksploatuojant grindų šildymo sistemą grindyse paprastai yra 22–26°C, taigi T skirtumas tarp šildomo paviršiaus ir patalpos oro susidaro 2–6°C – dulkėms „kilti“ tai per mažas skirtumas.

sildomos grindys

Be to, jei įrengus šildomas grindis kauptųsi dulkės, toks šildymo būdas nebūtų rekomenduojamas ligoninėse, ugdymo įstaigose. Galiausiai, grindų dangos ir pačios savaime kaupia dulkes, o šiuo atveju labai svarbu, jog jų paviršiuje nesiveistų pelėsio erkutės. Šių sumažėja, jei grindys sausos. Taigi, eksploatuojant šildomas grindis kaupiasi mažiau dulkių, pelėsio erkučių, jis efektvesnis dėl pakankamos dviem laipsniais mažesnės temperatūros. Įsirengiantiems būsta patrauklu ir tai, jog erdvėse nematyti radiatorių, kas apribotų baldų sustatymą.

Interjero projektuotojui daugiau laisvės

Interjero projektuotojui galimybė atsisakyti radiatoriu gerokai palengvina darbą: leidžia numatyti pastatomų, nestacionarių baldų, detalių išdėstymą, kur kas estetiškiau sprendžiamas langų uždengimas užuolaidomis, žaliuzėmis ar kitais elementais. Jei langai vitrininiai, tuomet erdvė praplečiama net vizualiai.

Architektai pabrėžia, jog dėl grindų šildymo sistemos ar grindyse paslėptų kolektorių estetiškiau atrodo ir pastato fasadas. Pirma, fasade nematomi įprastai balti inžineriniai įrenginiai. Antra, neerzina suprojektuotas išraiškingas fasadas su vitrininiais langais, dominuojančiais tamsesniais fasado apdailos, langų rėmų sprendiniais ir su pro langus šviečiančiais baltai radiatoriais.

Taigi, namuose, kuriuose kokybiškai įrengtas grindų šildymas, nebus dulkių, alergenų, nereikės jaudintis dėl pleišėjančios grindų dangos, didelių šildymo kaštų. Mainais gausite patogesnį gyvenimą ir komfortą.

Autorius: Geros Grindys.